Aerodrom Ljubljana na spisku države za odprodajo, kaj bo z investicijo?

NatisniNatisni

Kot strela iz jasnega neba je odjeknila novica, da je na spisku želja države za odprodajo tudi Aerodrom Ljubljana, ki pa je pred najpomembnejšo razvojno investicijo v zadnjih letih. Izgradnja novega potniškega terminala bo omogočila nadaljnji razvoj družbe in slovenskega gospodarstva ter prinašala delničarjem primerne donose. Aerodrom Ljubljana se namreč že zdaj, še posebej v najbolj obremenjenih delih dneva, sooča z nezadostnimi zmogljivostmi obstoječega terminala. Nujnost investicije poudarja zaradi predvidenega naraščanja letalskega prometa v prihodnjih letih, ne le po njihovih napovedih prometa (v obdobju 2013-2017) temveč tudi glede na dolgoročne analize Eurocontrola, letališč, letalskih prevoznikov in proizvajalcev letaI za evropsko regijo.

 

Ljubljana, 20.05.2013


 

Kriza tudi priložnost za razvoj

Nadaljnje obratovanje ob nespremenjenih prostorskih in organizacijskih pogojih bi vodilo v stagnacijo razvoja letalskega prometa v Sloveniji oziroma odliv dela potnikov na tuja, predvsem okoliška letališča, kjer se infrastruktura intenzivno gradi in posodablja. Investicija v terminal bo pripomogla k hitrejši gospodarski rasti, večji zaposlenosti, mobilnosti prebivalstva, učinkovitejšemu in cenejšemu pretoku ljudi in blaga, usklajenemu razvoju prometne infrastrukture ter tehnološkemu razvoju.

 

Za ogled prispevka novinarja Florjana Zupana iz oddaje Poročila ob 17 uri TV SLO 1, kliknite TUKAJ.

 

Gradbeni stroški najnižje v zadnjih 10 letih

Trenutek za izvedbo investicije je ocenjen kot pravi, ker so cene gradbenih storitev na ugodnejši ravni kot pred nekaj leti, poleg tega pa bo projekt sofinanciran iz nepovratnih evropskih sredstev v višini 14,2 milijona EUR, kar zmanjšuje potrebni finančni vložek in s tem izboljšuje donosnost investicije. Preostali del investicije bo predvidoma zagotovljen iz lastnih virov družbe in s pomočjo bančnih posojil.

 

Dividende kljub investiciji niso pod vprašajem

Navkljub investiciji v nov terminal pa je dividendna politika predvidena enako kot v predlogu za izplačilo dividend za leto 2012 (dividenda v višini 0,43 EUR na navadno delnico), in bo realizirana tudi v primeru poslovanja z manjšim dobičkom oziroma z morebitno izgubo.

 

Skupščina delničarjev se bo seznanila s stroški in predvidenim potekom investicije

Rajko Stanković, predsednik Društva MDS, bo Upravi in NS na skupščini postavila dodatna vprašanja glede predvidenih stroškov investicije in s tem povezanimi potrebnimi finančnimi sredstvi. Zahtevala bosta jasen odgovor koliko finančnih sredstev ta trenutek družba ima, ter predvsem koliko se je potrebno še finančno zadolžiti in pod kakšnimi pogoji. Prav tako bo zahteval natančne projekcije o rasti števila potnikov skladno s predvidenimi napovedmi, ki so prikazane načrtu in pa tudi kaj se zgodi, če do predvidenih rasti potnikov ne pride oziroma bi te rasti bile manjše.

 

Če bomo dobili zagotovila, da kljub lanskoletnemu padcu prometa Uprava in NS ocenjujeta, da lahko trend z marketinškimi in drugimi aktivnostmi na področju potniškega in blagovnega prometa dvigneta v naslednjih letih na ustrezno raven in nedvoumno zagotovita, da pri tem ne bo ogrožena tekoča likvidnost družbe in bo družba delničarjem vseeno lahko izplačevala vsaj nek minimalni dividendni donos, bo Društvo MDS investicijo podprlo.

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.